5kits

Continental film a AVON Cosmetics vás pozývajú do kina na Púštny kvet!

Do slovenských kín a na pulty kníhkupectiev prichádza titul Púštny kvet (Desert Flower). Film bol natočený podľa rovnomennej autobiografickej knihy autorky Waris Dirie, ktorá do svojich 13 rokov vyrastala v Somálsku a po svojom úteku do Londýna sa stala jednou z najznámejších svetových topmodeliek. Film prichádza na slovenské plátna s podporou spoločnosti AVON Cosmetics, ktorá sa téme násilia páchaného na ženách aktívne venuje.

Keď sa kniha v roku 1998 objavila na pultoch kníhkupectiev, svet bol šokovaný a kniha sa okamžite stala bestsellerom. Bývalá modelka rozpráva strhujúci životný príbeh, v ktorom popisuje svoju neuveriteľnú cestu od kočovného života v somálskej púšti na najznámejšie svetové prehliadkové móla. Bol to sen a nočná mora zároveň. V New Yorku, na vrchole svojej kariéry, po prvýkrát v rozhovore pre časopis Marie-Claire otvorene prehovorila o probléme ženskej obriezky, ktorú sama podstúpila, keď mala len 5 rokov. Tento moment navždy zmenil jej život – po svete sa zdvihla obrovská vlna sympatií a protestu. Dovtedajšie tabu sa stalo otvorenou témou na medzinárodných fórach a Waris bola pozvaná do sídla OSN. Generálny tajomník Kofi Anan ju vymenoval za špeciálnu veľvyslankyňu OSN pre odstránenie problému ženskej obriezky vo svete. Podľa odhadu OSN každý deň padne za obeť tejto neznesiteľnej krutosti až 6.000 dievčat po celom svete – najmä v Afrike, arabských zemiach a v Ázii, ale aj v Európe a Amerike v rodinách imigrantov.

V roku 2002 Waris Dirie založila nadáciu Waris Dirie Foundation, ktorá vedie celosvetové kampane proti ženskej genitálnej obriezke, ponúka pomoc a rady aktivistom, podporovateľom, postihnutým ženám aj médiám. „Ľudia musia pochopiť“, hovorí Waris, „že ženská genitálna obriezka nemá nič spoločné s tradíciou, kultúrou alebo náboženstvom. Je to cynická forma zneužívania detí. Všetky krajiny na svete by ju mali brať vážne a zvoliť prísne tresty pre tých, ktorí tento zločin páchajú“.

Vďaka masívnemu tlaku medzinárodnej komunity, 14 afrických štátov vrátane Kene, Ghany, Burkina Faso, Pobrežia slonoviny, Beninu a Toga, zákonom zakázalo ženskú genitálnu obriezku v roku 2007. Podľa  správy UNICEF z roku 2006 je týmto aktom traumatizovaných 150 miliónov žien po celom svete. V mnohých štátoch vlády nezasiahli, napriek tomu, že o týchto praktikách a ich následkoch vedeli. Pre milióny žien a dievčat po celom svete sa Waris Dirie stala symbolom nádeje a spravodlivosti. Poskytla im tvár, osud a meno.

Waris Dirie získala za svoju prácu mnoho ocenení. V januári 2009 sa spolu s francúzskym obchodným magnátom Françoisom Henri Pinaultom a jeho ženou Salmou Hayek stala zakladajúcou členkou  novej PPR nadácie pre ženskú dôstojnosť a práva (PPR Foundation for Women’s Dignity and Rights), Prvé charitatívne projekty, ktoré budú financované v Pakistane, Indii, Kongu, Benine, Španielsku a Francúzsku, už boli schválené. Waris Dirie je rakúskou občiankou a matkou dvoch chlapcov. Je tiež koproducentkou filmu Púštny kvet, o ktorom povedala:  „Keď som film uvidela v kine, bola som veľmi rozrušená, ale vedela som, že nesie dôležité posolstvo aj pre ostaných ľudí – nutnosť rešpektovať ľudskú dôstojnosť.“

V slovenských kinách sa film Púštny kvet bude premietať od 17. júna 2010.

AVON proti domácemu násiliu

Charitatívny projekt AVON proti domácemu násiliu odštartoval v septembri 2008. Vznikol, aby poukázal na zložité životné situácie, v ktorých sa nachádza mnoho žien, naďalej zlepšoval ich postavenie v spoločnosti a prispieval k informovanosti o problematike domáceho násilia.

Odborným partnerom projektu je Aliancia žien Slovenska.

Viac informácií na www.avonprotidomacemunasiliu.sk.